Onderzoek naar soorten planten in het duingebied
Welke bomen, bloemen, struiken en grassen groeien op welke plekken in de duingebieden? Hoeveel hebben we ervan? En in welke samenstellingen groeien ze? Dat willen we graag weten. Want hoe meer typische en bijzondere duinsoorten, hoe sterker de duinen. En hoe meer we weten, hoe beter we de duinen kunnen beheren en versterken
Bijzondere vondsten = een gezond ecosysteem
Bij het in kaart brengen van de vegetatie kijken we onder andere naar planten die op een vooraf opgestelde lijst staan. Alle typische duinsoorten staan erop, maar ook beschermde en bedreigde soorten en exoten die niet in de duinen thuishoren. Bijzondere vondsten van zeldzame duinplanten zijn een indicatie van gezonde duinen. Alle data verwerken we in een kennisportaal. Hiermee krijgen managers, beleidsmakers en boswachters gedetailleerd inzicht in het duinecosysteem.

“Bijzondere vondsten zoals ruw parelzaad zijn een bewijs van superfitte duinen.”
Onmisbare hulp van vrijwilligers
Het in kaart brengen van soorten bestrijkt een groot deel van de onderzoekuren binnen het PWN-natuurbeheer. Een gedeelte daarvan besteden we uit aan onderzoeksbureaus. Daarnaast krijgen we elk jaar hulp van bijna 300 vrijwilligers. Een deel van deze groep helpt bij het onderzoek naar planten in de duingebieden. Ze zijn onmisbaar. En mooi meegenomen: ze ontwikkelen vaak nog meer natuurliefde en –kennis dan ze al hadden.

Vrijwilligers Jeanette den Herder en haar man Wim de Groot werken in de duinnatuur aan onderzoek voor PWN:
"Door dit veldwerk ga je het landschap steeds beter lezen. En dankzij de samenwerking met PWN-boswachters groeit ook ons besef hoe alles in de natuur met elkaar samenhangt."
Inzet van drones & AI

Bij onze onderzoeken maken we soms ook gebruik van drones, vliegtuigen, satellieten en AI. Daarmee brengen we bijvoorbeeld de vegetatiestructuur van specifieke duingebieden in kaart. Met behulp van deze beelden kunnen we onder andere oppervlaktes en groeiplaatsen bepalen van verschillende soorten vegetatie.
Deze kennis gebruiken we voor verschillende toepassingen. We doen bijvoorbeeld mee aan de landelijke ontwikkeling van een AI-model dat de hoogtegegevens en luchtfoto’s gebruikt om de vegetatiestructuur in te delen in hoofdgroepen. Denk bijvoorbeeld aan zand, naaldbos, gras, kruiden en water. Deze indeling helpt onder ander om bijvoorbeeld om de effecten van begrazing te volgen en te zien hoe het duinlandschap verandert.
Meer informatie over vegetatie-onderzoek? Neem gerust contact met ons op

Inger van den Bosch
Coördinator onderzoek en monitoring Natuur en Beleving



