Dit gebied van 3.800 hectare (7.500 voetbalvelden!) ligt tussen IJmuiden en Zandvoort. In dit gebied vind je duinen, strand, bossen met veel reliëf en historische landgoederen.
Voor een bezoek aan het Nationaal Park Zuid-Kennemerland heb je geen duinkaart nodig. Wel betaal je parkeerkosten: zo draag je bij aan het onderhoud van het park.
Hier vind je alle routes, ingangen en parkeerplaatsen.
Wat is er te zien en te doen?

In het Nationaal Park Zuid-Kennemerland kun je heerlijk wandelen, fietsen en paardrijden. Geniet van de rust aan de duinmeertjes. Of kom lekker zwemmen in ’t Wed, 5 minuten lopen vanaf bezoekerscentrum De Kennemerduinen, of in de Oosterplas. Daarnaast vind je ook leuke speelterreinen in het nationaal park.
Bezoekerscentrum De Kennemerduinen

Bezoekerscentrum De Kennemerduinen ligt vlak bij Bloemendaal aan Zee. Dit is de hoofdingang van Nationaal Park Zuid-Kennemerland.
Hier vind je meer informatie over het nationaal park en leren kinderen op een leuke manier meer over de natuur. Boek hier je excursies of bekijk de tentoonstelling over de verschillende duinzones en planten en dieren. Voor de kleinsten is er buiten een leuke zand- en waterspeeltuin.

De verschillende natuurgebieden
Het Nationaal Park Zuid-Kennemerland bestaat uit de Kennemerduinen, het Kraansvlak en enkele kleinere natuurgebieden.
Het Kraansvlak
Het Kraansvlak (438 ha) is het duingebied tussen Zandvoort en Bloemendaal, gelegen in het zuidelijke deel van het Nationaal Park Zuid-Kennemerland. Het gebied wordt aan de noordkant begrensd door de Kennemerduinen en aan de zuidkant door de spoorlijn Haarlem-Zandvoort. Het Kraansvlak grenst ook aan het autocircuit van Zandvoort.
Balans tussen natuur en recreatie
Het Kraansvlak is in drie verschillende zones verdeeld. Zo behouden we een goede balans tussen natuur en ontspanning.
Zone 1
De eerste zone ligt tegen de bebouwing van Zandvoort aan. Dit deel is open voor iedereen en wordt veel gebruikt voor recreatie. Door deze zone loopt het toeristische fietspad het Duinpieperpad.
Zone 2
De tweede zone ligt verder van de bebouwing. Hier grazen runderen en paarden, waardoor de oorspronkelijke dieren en planten weer terugkomen in dit gebied.
In het broedseizoen mag je niet wandelen in zone 2. Buiten het broedseizoen mag je alleen over het voetspoor wandelen, een smal en kronkelend zandpad.
Zone 3
Zone 3 is de kern van het Kraansvlak. Dit gebied is een rustgebied voor vogels en wild. Wat planten en bloemen betreft is het een van de rijkste delen van het Nationaal Park. In deze zone zijn nog grote delen begroeid met de zeer kwetsbare duinroos. Je vindt hier ook veel verschillende diersoorten, omdat het Kraansvlak een van de rustigste duingebieden is.
Wisenten in het Kraansvlak
Sinds 2007 grazen er wisenten op het Kraansvlak. Dit is de laatst overgebleven wilde rundersoort in Europa, die 100 jaar geleden bijna was uitgestorven. Het gebied is een deel van het jaar afgesloten voor publiek. Het uitkijkpunt aan de oostrand is dan wel geopend. Vanaf hier kijk je uit over de belangrijkste drinkplaats van de wisenten.
Buiten het broedseizoen mag je wél je door een deel van het leefgebied wandelen, via de gele route. Met een beetje geluk spot je dan een van deze indrukwekkende dieren.
Zeedorpenlandschap
Het duinlandschap is eeuwenlang gebruikt door zeedorpen voor landbouw en veeteelt. Op het Kraansvlak zie je nog de sporen van de vroegere aardappelvelden en stukjes grasland waar geiten graasden.
Het valt op dat je hier nog planten als oorsilene, duinaveruit en wondklaver tegenkomt. Ook is er een aantal opvallende vogels te vinden, zoals de tapuit, de roodborsttapuit en het paapje. En wie op een zomerse dag oplet, kan een duinhagedis zien wegschieten.
We beheren het gebied zo dat het unieke zeedorpenlandschap blijft bestaan, maar langzaamaan mag ook het ruigere natuurlijke duin teruggroeien.
Stuifplekken
We zijn in het Kraansvlak druk bezig met natuurherstel, om meer verschillende planten en dieren terug te krijgen in het gebied. Hiervoor maken we speciale stuifplekken in de duinen. Dit doen we door grond met begroeiing af te graven en het bos op de duintoppen te kappen. Hierdoor stuift het zand weer en verschuift het duin zich langzaam richting het noordoosten.
De Kennemerduinen

De Kennemerduinen liggen midden in Nationaal Park Zuid-Kennemerland. Dit is een van de mooiste duingebieden van het park. Je kunt hier zwemmen en mooie wandelingen, fiets- en paardrijtochten maken. Het gebied is ook goed toegankelijk met een rolstoel.
Je bereikt de Kennemerduinen via de hoofdingangen. Deze vind je bij Koevlak (Overveen), Parnassiaweg (Bloemendaal aan Zee) en Bleek en Berg (Bloemendaal).
Puur duingebied

De Kennemerduinen bestaat nog voor een groot deel uit het oorspronkelijke heuvelachtige landschap. Hier vind je veel verschillende gebieden, met open terrein, duinmeertjes en dichte bossen. Tussen de bijzondere begroeiing leven ook veel vogels, reptielen, insecten en andere dieren.
Waterwinning
De lagere delen van de duinen waren vroeger een stuk natter dan nu. Er groeiden toen ook veel bijzondere planten. In de 20e eeuw is hier veel drinkwater uitgehaald, waardoor deze plekken zijn uitgedroogd en deze planten zijn verdwenen. Daarom halen we sinds 2002 geen water meer uit de Kennemerduinen.
De natuur herstellen
Sinds we geen water meer halen uit de duinen, herstelt langzaam de hoogte van het grondwater. Deze lage delen van de duinen zijn alweer een stuk natter. Om ook de bijzondere planten terug te krijgen voert PWN projecten uit om de natuur te herstellen. Hier halen we de bovenste laag met beplanting en wortels weg. Zo kan het zand weer stuiven en krijgen de oorspronkelijke duinplanten weer kans om te groeien.
Dynamische duinen
De Noordwest Natuurkern is een mooi voorbeeld van een herstelproject. Hier hebben we vijf kerven gegraven in de zeereep (de eerste rij duinen achter het strand). Op die manier kan de wind het zand dieper landinwaarts brengen en op die manier de duinen sterker maken. Ook grazen hier paarden en runderen die de minder gewenste grassen en planten opeten.
Help ons de natuur beschermen
Wij willen zoveel mogelijk mensen laten genieten van deze waardevolle, unieke natuur. Nu en in de toekomst.
De natuur is veerkrachtig, maar heeft soms een helpend handje en altijd bescherming nodig. Om die bescherming waar te maken, zijn er een aantal toegangsregels. Als jij je aan deze regels houdt, zorg je samen met ons voor de duinen.
Samenwerking
Het beheer van de duingebieden doet PWN samen met Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Deze beheerders hebben samen met IVN, gemeenten, Hoogheemraadschap van Rijnland, de provincie Noord-Holland en burgers het Beheer en Inrichtingsplan opgesteld.
